Wykorzystywany przez coraz większą grupę współczesnych firm ze względu na ekonomiczne walory outsourcing polega przede wszystkim na umiejętnym przenoszeniu zadań, z niektórych obszarów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa do realizacji przez profesjonalną firmę zewnętrzną.
Najważniejszym walorem jakim charakteryzuje się outsourcing jest znaczne ograniczenie kosztów. Znajduje on zastosowanie w pierwszej kolejności w sytuacji gdy wykorzystanie zasobów zewnętrznych wygenerować może niższe koszty niż zastosowanie własnych, firmowych zasobów. Do obszarów najczęściej oddawanych przez przedsiębiorstwa w outsourcing generujący wymierne korzyści należy przede wszystkim administracja kadrowa, administrowanie systemami informatycznymi, prowadzenie księgowości, gospodarka zaopatrzeniowa, prowadzenie szkoleń, audyt wewnętrzny, zarządzanie środkami o charakterze trwałym a nawet obsługa klienta. Dzięki oddaniu ich w ręce profesjonalnych firm, przedsiębiorstwo może skupić się nad swoją statutową działalnością, której celem jest przyniesienie oczekiwanego zysku. Ponadto wykorzystanie outsourcingu może zmniejszyć nakłady wiążące się z utrzymaniem bazy technicznej oraz zatrudnieniem kadry do wykonywania zadań o charakterze pomocniczym. Kolejną zaletą jaką może zapewnić outsourcing jest najwyższa jakość wykonywania zleconych zadań przez ekspertów zatrudnianych przez specjalizującą się w danym obszarze firmę.
Warto jednak pamiętać, że o korzyści płynącej z outsourcingu zadecydować może nie tylko wykorzystanie tańszych zasobów zewnętrznych ale również odpowiedni wybór firmy, która może zaoferować przedsiębiorstwu profesjonalną usługę.
Firmy decydujące się na wykorzystanie outsourcingu powinna posiadać szeroką wiedzę na temat korzyści i zagrożeń z tym związanych, a także procesu jego wdrażania. W dłuższym okresie o sukcesie outsourcingu decyduje nie obniżenie kosztów, ale przede wszystkim usprawnienie procesu, prowadzące do poprawy sprawności operacyjnej firmy i zwiększenia jej konkurencyjności.