Studia prawnicze, a aplikacja notarialna

W obecnych warunkach zawód prawnika znaczy dokładnie to samo, co kilka lat temu – wciąż jest to prestiż powiązany z dobrymi zarobkami i silną pozycją na rynku. Co jednak trzeba zrobić, jakie studia ukończyć oraz jaką aplikacje, aby zostać na przykład notariuszem?

notariuszPodstawą wszystkich zawodów prawniczych jest ukończenie studiów na wydziale prawa jednej z krajowych uczelni – we Wrocławiu znajdziemy między innymi Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, zaś w innych miastach podobne mu wydziały. Warto jednak zaznaczyć, że samo ukończenie studiów i otrzymanie tytułu magistra nie upoważnia nas do wykonywania zawodu notariusza.

Aby zostać notariuszem konieczne jest również ukończenie aplikacji notarialnej, która trwa dwa i pół roku, a której celem jest przybliżenie danej osobie zawodu notariusza i zaznajomienie jej ze specyfiką pracy. Ukończenie aplikacji to kolejny egzamin, którego zdanie dopiero uprawnia do występowania w roli notariusza.

Pomimo tego, że jest to stosunkowo długa droga i wielu może wydawać się, że nie ma większego sensu podejmowanie jakiejkolwiek aktywności zawodowej już na etapie studiów, to jest to błędne podejście. To właśnie w okresie studiów prawniczych możemy najszybciej skonfrontować zdobywaną na uczelni wiedze teoretyczną, z praktycznymi umiejętnościami wykorzystywanymi podczas praktyk w kancelariach prawniczych. Decydując się na studia prawnicze musimy być pewni swojej decyzji i obranej ścieżki kariery, gdyż późniejsze jej modyfikacje mogą być niezmiernie ciężkie do przeprowadzenia i przekwalifikowanie się może nieść ze sobą sporo problemów.