8 razy „Naj…” w branży kurierskiej

kurierNajwiększa flota powietrzna i samochodowa, najdziwniejsze przesyłki kurierskie, najwcześniejsza godzina dostawy Twoich paczek.Która firma kurierska oferuje swoje usługi najdłużej? Który z usługodawców generuje największe roczne przychody? Która marka jest najcenniejsza? Która oferuje tylko dostawy, a która także autokary i autobusy? Między innymi na te pytania szukał odpowiedzi portal Bankier.pl. Interesujące zestawienie opublikował na swoich stronach internetowych, w którym według ośmiu kategorii scharakteryzowane zostały usługi kurierskie i w każdej z nich wybrano lidera. Miły jest fakt, iż w raporcie pojawiły się także polskie akcenty. Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych informacji płynących z zestawienia.

Najstarsza firma kurierska

Pionier może być tylko jeden – UPS, a właściwie „American Messenger Company”, bo tak pierwotnie brzmiała nazwa tej najstarszej na świecie firmy kurierskiej. James E. Casey za pożyczone od kolegi 100$, w skromnej piwnicy postanowił otworzyć swoje przedsiębiorstwo. Firma została założona w 1907 roku – w okresie gdy samochodów było niewiele, a podstawę transportu stanowiły wozy zaprzężone w konie. „American Messenger Company” dostarczał swoje przesyłki głównie pieszo,a w przypadku dalszych odległości, przy wykorzystaniu rowerów. Pierwszy samochód został zakupiony dopiero po 6 latach działalności przedsiębiorstwa.

Najbardziej dochodowa firma kurierska

Porównując podawane do publicznej wiadomości przez największe notowane na giełdzie firmy kurierskie informacje finansowe, okazało się, że w roku 2009 największy przychód osiągnęła firma DHL. Jego wysokość to 46,2 miliarda euro (ponad 66 miliardów dolarów). Na pozycji wicelidera z dochodem w wysokości 45,3 miliarda dolarów uplasował się UPS.

Największa flota samochodowa na świecie

Na stronie internetowej UPS znajdziemy szereg ciekawych informacji dotyczących globalnej działalności spółki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż firma posiada najbardziej rozwiniętą wśród przedsiębiorstw działających w branży flotę samochodową na świecie. UPS w swojej działalności wykorzystuje do przewozu paczek dokładnie 92 244 samochody, z czego ponad 2000 pojazdów zasilanych jest paliwami alternatywnymi.

Największa flota powietrzna na świecie

Palma pierwszeństwa w tej kategorii przypadła firmie FedEx. Ten operator jest liderem zarówno pod względem ilości posiadanych maszyn lotniczych (firma posiada 664 samoloty – najwięcej wśród firm kurierskich na świecie), jak również pod względem ilości tonokilometrów (iloczynu ilości pokonanych przez wszystkie samoloty spółki kilometrów i wagi wszystkich transportowanych za ich pośrednictwem towarów). Wartość ta dla firmy FedEx w roku 2009 wynosiła 13,76 miliona.

Najdziwniejsze przesyłki

Firma TNT nie boi się trudnych wyzwań, chętnie podejmuje się transportu przesyłek towarów wartościowych, łatwo psujących się, a nawet towarów niebezpiecznych. Dzięki wprowadzonym przez firmę rozwiązaniom, z powodzeniem może transportować takie przesyłki jak: nerki, płyny ustrojowe, kości czaszki czy kody DNA. Warto zauważyć, iż firma jest bardzo elastyczna względem klienta i nie nakłada ograniczeń w zakresie wagi oraz rozmiarów przesyłanych paczek.

Najlepsza marka w branży kurierskiej

Według Raportu opublikowanego przez Millward Brown, najcenniejszą marką w branży kurierskiej w roku 2009 był UPS. Wartość tej marki została oszacowana na prawie 28 miliardów dolarów, co pozwoliło firmie uplasować się na 15 pozycji w rankingu Top 100 Most Valuable Global Brands. Dwaj konkurenci firmy UPS – DHL oraz FedEx uplasowali się dopiero na miejscach w siódmej dziesiątce rankingu.

Najwcześniejsza godzina gwarantowanej dostawy

Większość firm kurierskich oferuje dostarczenie przesyłek do określonej godziny następnego dnia roboczego. Najczęściej kurierzy dostarczają paczki do godziny 9:00, 10:00 lub 12:00. Na ich tle wyróżnia się „Siódemka”, która za dodatkową opłatą (130 zł), gwarantuje że nasza przesyłka trafi do adresata następnego dnia roboczego do godziny 8:00. Zamówienie takiej usługi powinno być każdorazowo uzgodnione z lokalnym Punktem Obsługi Klienta.

Najprężniej rozwijający się operator pocztowy

InPost – największy w Polsce operator pocztowy – zwyciężył, w kategorii „wzrost” w międzynarodowym konkursie World Mail Awards 2010, w którym nagradza się najlepszych operatorów pocztowych z całego świata. Firma została doceniona za dynamiczny wzrost na polskim rynku usług pocztowych. Zupełnie niedawno firma wprowadziła na polski rynek innowacyjne rozwiązanie – Paczkomaty – urządzenia dzięki którym można odbierać przesyłki o każdej porze dnia i nocy.